Nový projekt má umožniť ŤZP občanom nájsť parkovanie cez mobil
TASR
TASR

Nový projekt má umožniť ŤZP občanom nájsť parkovanie cez mobil

Záujem o zapojenie sa do projektu potvrdilo viac ako 50 miest, vrátane tých veľkých v kategórii nad 80.000 obyvateľov.

Ilustračná snímka. — Foto: Tablet.tv

Bratislava 14. septembra (TASR) – Hoci majú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) k dispozícii vyhradené parkovacie miesta, nájsť ich nie je vždy jednoduché. Tieto problémy však môžu byť podľa DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) onedlho minulosťou. Zdravotne postihnutému občanovi, prípadne jeho sprievodcovi, postačí vytiahnuť z vrecka mobil a nechať sa navigovať na najbližšie voľné miesto, informovalo.

"Málokomu by sa chcelo inštalovať do mobilu množstvo rôznych aplikácií podľa mesta či obce, ktoré potrebuje navštíviť. Preto je oveľa lepšie, ak jedna aplikácia obsluhuje všetky parkovacie miesta pre osoby s ŤZP vo viacerých obciach a mestách. Navyše, prevádzka vlastnej aplikácie by bola pre mnohé mestá ekonomicky príliš náročná," povedal Adrián Belánik, výkonný riaditeľ DEUS. Aby bolo nové riešenie pohodlné a efektívne, musí byť podľa neho riešené centrálne a zahŕňať parkovacie miesta čo najväčšieho počtu miest a obcí.

Záujem o zapojenie sa do projektu potvrdilo viac ako 50 miest, vrátane tých veľkých v kategórii nad 80.000 obyvateľov. Celkovo by sa ich mohlo zapojiť približne 150.

"Podnetné nápady a návrhy na vylepšenia máme aj od zástupcov Organizácie muskulárnych dystrofikov, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, Slovenského zväzu telesne postihnutých a ďalších," vysvetlil Milan Muška zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

DEUS plánuje na parkoviskách nainštalovať 5500 senzorov, ktoré budú sledovať, či sú parkovacie miesta obsadené, alebo nie. Súčasťou parkovacieho preukazu pre osoby s ŤZP by sa mali stať tokeny – aktívne identifikačné prvky v podobe plastikových kariet, priblížilo DEUS. Navrhované riešenie bude najprv otestované v rámci pilotného projektu v troch vybraných mestách.

"Jednoznačne vítame tento projekt," uviedol Tibor Köböl, podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR. "Naše združenie zastupuje viac ako 20.000 ľudí so zdravotným postihnutím a tento projekt má výborný predpoklad riešiť aspoň jeden z problémov zdravotne postihnutých. Deň čo deň sme nútení hľadať vyhradené parkovacie miesta a strácame pritom veľa času, ako aj peňazí, pričom osoby so zdravotným postihnutím zväčša patria do nízkopríjmovej skupiny občanov."

"Teším sa tomuto projektu a aj tomu, že sme mali možnosť byť pri jeho príprave," povedala komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. "Evidujeme podnety, ktoré poukazujú na to, že ľudia, ktorí sú držiteľmi parkovacích preukazov, nemajú kde parkovať. Vidím veľký prínos tohto celého systému, okrem možnosti nájsť jednoduchšie parkovacie miesto aj v tom, že zmapuje, či tie 4% určené ako parkovacie miesta pre osoby s ŤZP sú v dostatočnom počte," doplnila.

Už ste čítali?

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…