E. Pfundtner: Dieťa nemá byť objektom sporov rodičov
TASR
TASR

E. Pfundtner: Dieťa nemá byť objektom sporov rodičov

Na otázku, či súdy naozaj myslia na najlepší záujem dieťaťa pri svojom rozhodovaní, tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner uviedla, že je to na každom sudcovi.
Na archívnej snímke Edita Pfundtner. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 6. septembra (TASR) - Dieťa nemá byť objektom sporov svojich rodičov, pri rozhodnutiach súdov treba sledovať v prvom rade najlepší záujem dieťaťa. Uviedla to štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner (Most-Híd) po rokovaní parlamentného ľudskoprávneho výboru.

Na otázku, či súdy naozaj myslia na najlepší záujem dieťaťa pri svojom rozhodovaní, uviedla, že je to na každom sudcovi. Pripustila, že niekedy by bolo na mieste, aby súd predtým, ako nariadi súdne rozhodnutie, napríklad vo forme odňatia dieťaťa, skúmal, či sa nezmenili vzťahy v rodine a postoj účastníkov konania.

Pripomenula zmeny v civilnom mimosporovom poriadku a vyhláške, ktoré túto problematiku upravujú. Poukázala aj na opatrenia, ktoré sa snaží ministerstvo robiť. Spomenula napríklad snahu o zabezpečenie psychológa, mediačného pracovníka na súde. "Pilotujú sa jednotlivé súdy, ktoré sa venujú prednostne rodinným veciam," doplnila.

Uvažuje sa podľa jej slov nad tým, či sa na súde nezavedie pozícia koordinátor. "Dohliadal by na takéto rodinnoprávne spory. Mal by ním byť vyšší súdny úradník, ktorý by sa prednostne venoval týmto otázkam," dodala s tým, že rezort sa snaží robiť opatrenia, ktorými by sa zrýchlil proces. "Aby sa nestalo, že dieťa sa na dlhé obdobie, roky stane rukojemníkom jedného rodiča," vysvetlila.

Témou súdnych rozhodnutí sa výbor zaoberal preto, že si od ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) vyžiadal správu o úspešnosti súdnych rozhodnutí týkajúcich sa maloletých detí.

Natáliu Blahovú z SaS správa neuspokojila. "Neodpovedala mi na otázku, koľko v skutočnosti je výkonov súdnych rozhodnutí. Zo 600 žiadostí je 129 vyhovených a len 38 je vykonaných. Z toho vyplýva, že obrovské množstvo konaní končí tak, že súd si nevymáha svoje vlastné rozhodnutia. Z toho vyplýva obrovská právna neistota detí a rodičov," uviedla Blahová.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…