Toto slovenské pivo je najlepšie na svete. Z prestížnej súťaže si odnieslo zlatú medailu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Toto slovenské pivo je najlepšie na svete. Z prestížnej súťaže si odnieslo zlatú medailu

Aj Slováci si radi doprajú pivo, no po tomto úspechu zrejme väčšina z nich presedlá už len na slovenské značky. Je oficiálne dokázané, že jedna z nich má najlepšie tmavé pivo na svete.

Pivo Urpiner sa nestratí ani na svete. — Foto: Facebook/Urpiner

BANSKÁ BYSTRICA - Podarilo sa im vzkriesiť krachujúci pivovar a svojou poctivosťou sa vypracovali až medzi najlepších. Slovenské pivo Urpiner porazilo na pivnej súťaži aj svetovú konkurenciu, čo je úspech, ktorý majiteľom banskobystrického pivovaru môžu ostatní kolegovia z brandže len závidieť.

Kompletná zbierka

Na prestížnej súťaži European Beer Star sa zúčastnili výrobcovia pív napríklad z Cypra, USA, Dánska, ale i Česka. No to najlepšie tmavé pivo sa jednoznačne varí u nás, na Slovensku. Do súťaže bolo prihlásených celkovo 2 151 vzoriek piva z celého sveta, ktoré v slepom teste hodnotilo 133 pivných odborníkov. Zameriavali sa na penu, arómu, chuť, ale napríklad i optický dojem.

Tmavý Urpiner.
Tmavý Urpiner. Foto: urpiner.eu

Pivá z Urpinera už predtým získali striebornú aj bronzovú pivnú hviezdu, takže teraz sa vďaka zlatej medaile podarilo skompletizovať zbierku.

To však nie je všetko. „To, že sa najmenší priemyselný pivovar na Slovensku v medzinárodnej konkurencii pív naozaj nestratí, svedčí aj skutočnosť, že od roku 2006 získal na domácich či medzinárodných súťažiach dokopy už viac ako 30 ocenení kvality,“ informuje pivovar na svojej webovej stránke.

Príbeh so šťastným koncom

Pivovar Urpiner má za sebou príbeh, ktorý nemusel skončiť šťastne. V roku 2006 krachoval a už dlhšie nemal dobrú povesť ani u krčmárov. Branislav Cvik a Ľubomír Vančo ho kúpili so zastaranými technológiami, zlou povesťou a nevýhodnými obchodnými zmluvami, píšu Hospodárske noviny. Premenili ho však na funkčný pivovar, v ktorom sa pivo pripravuje poctivým spôsobom a oceňujú ho aj na prestížnych súťažiach.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…