V Junckerovom hodnotení vidí I. Korčok aj slovenský rukopis
TASR
TASR

V Junckerovom hodnotení vidí I. Korčok aj slovenský rukopis

Juncker prišiel podľa Korčoka s viacerými dôležitými návrhmi, nie všetky však bude Slovensko automaticky akceptovať.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 13. septembra (TASR) - V dnešnom prejave predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Claudea Junckera vo svojej správe o stave Únie videl štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok aj "silný" slovenský rukopis. Poukázal tiež, že viackrát spomenul vlaňajší Bratislavský summit. "Bratislava, Slovensko veľmi silne rezonovalo," povedal dnes po rokovaní vlády.

Poukázal, že Slovensko dokázalo aj aktívne priniesť niektoré témy. "To, že spomenul v prejave o stave Únie otázku dvojakej kvality potravín, tam je slovenský rukopis, toto by sme mali vidieť," zhodnotil Korčok. Pripomenul, že Európska komisia pôvodne hovorila, že s problémom dvojakej kvality potravín nemá čo robiť. Verí, že aj slovenský lobing pomohol kompetentných presvedčiť, že to tak nie je. "Za tým je naša aktivita, úradníci sa nepohnú len tak z vlastnej vôle," poznamenal.

Juncker prišiel podľa Korčoka s viacerými dôležitými návrhmi, nie všetky však bude Slovensko automaticky akceptovať. "Máme isté predstavy o tom, ako by mala byť dobudovaná eurozóna, nevidíme nevyhnutnosť v tejto chvíli pracovať na nových inštitúciách a nových funkciách," priblížil. Jednotlivé iniciatívy bude teraz Slovensko analyzovať.

V prípade rozširovania Schengenu, však Korčok súhlasí s Junckerom, že do neho treba prijať aj Bulharsko a Rumunsko. Pripomenul, že podmienky splnili už dávno. "Slovensko preto už roky tvrdí, že tieto dve krajiny tam mali vstúpiť," zhrnul s tým, že by ich už nemali zdržiavať na ich ceste do Schengenu.

Už ste čítali?

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme…

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci…