Slováci si nezaslúžia menej rýb vo svojich rybích prstoch a Česi menej kakaa v čokoláde, vyhlásil šéf Európskej komisie
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Slováci si nezaslúžia menej rýb vo svojich rybích prstoch a Česi menej kakaa v čokoláde, vyhlásil šéf Európskej komisie

Slováci, ale aj ďalšie národy v strednej a východnej Európe si zaslúžia dostávať tovar rovnakej kvality ako občania v západnej Európe. Vo svojom emotívnom prejave to povedal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. — Foto: TASR/AP

Brusel/Štrasburg 13. septembra (TASR) - Slovensko už dlhšie upozorňovalo na dvojité štandardy tovarov, no takéto rozdiely sa musia pre občanov strednej a východnej Európy raz a navždy skončiť. Vo svojej reči to naznačil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Žiadna druhá kategória

Jean-Claude Juncker dnes v Európskom parlamente v Štrasburgu predniesol hodinový prejav o stave Únie. Poukázal v ňom na najväčšie výzvy, ktorým museli Európania čeliť za uplynulý rok a ktoré pred lídrami EÚ stoja v najbližšej budúcnosti.

Jeho prejav vychádzal z výsledkov širokej diskusie na tému „budúcnosť Európy“, ktorá prebiehala naprieč kontinentom s občanmi, Európskym parlamentom, národnými parlamentmi, miestnymi a regionálnymi orgánmi a občianskou spoločnosťou.

Vo svojom prejave venovanom otázkam migrácie, bezpečnosti, obchodnej politike EÚ, eurozóne, sociálnemu pilieru či zahraničnej politike EÚ nezabudol Juncker spomenúť ani otázku dvojakej kvality potravín, keď zdôraznil, že „nemôže existovať druhá kategória spotrebiteľov“.

S odkazom na krajiny strednej a východnej Európy, ktoré na tento problém upozornili, dodal, že Slováci, Maďari alebo Česi si zaslúžia pod rovnakou značkou dostať tovar rovnakej kvality ako ich spoluobčania v západných krajinách EÚ.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker hovorí, že nemôže súhlasiť s tým, že spotrebitelia v strednej a východnej Európe sa predávajú potravinami s nižšou kvalitou ako v iných častiach Únie pod rovnakými názvami.

„Európa potrebuje dýchať svojimi východnými a západnými pľúcami alebo sa udusí. Nemôžu tu byť spotrebitelia druhej triedy. Slováci si nezaslúžia menej rýb vo svojich rybích prstoch ani Česi menej kakaa v čokoláde,“ uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas svojho výročného prejavu pred europoslancami.

Orgány a spotrebitelia v Maďarsku, na Slovensku a inde v regióne vyjadrili frustráciu, že potraviny predávané medzinárodnými značkami vo svojich krajinách majú často chudobnejšie zložky ako tie, ktoré sa predávajú inde.

V prejave k zákonodarcom v Európskom parlamente Juncker povedal, že táto prax je už nelegálna. EÚ preto urobí viac, aby presadila kvalitu potravín všade, aj tam, kde bola doteraz nižšia.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…