Bezplatná WiFi bude už čoskoro dostupná na väčšine verejných priestranstiev v EÚ
TASR
TASR

Bezplatná WiFi bude už čoskoro dostupná na väčšine verejných priestranstiev v EÚ

Prístup k internetu sa postupne stáva súčasťou ľudských a občianskych práv.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Bratislava/Brusel 12. septembra (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes schválil legislatívu, ktorá umožní zavádzať bezplatné rýchle WiFi pripojenie vo verejných budovách a v parkoch. Tento návrh podporil aj vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

"V prvej fáze projektu zavedieme bezplatné internetové pripojenie do 5 tisíc obcí v celej Európskej únii. Občania sa tak budú môcť pripojiť napríklad v nemocniciach, knižniciach, ale aj v ich okolí. Táto iniciatíva je súčasťou širšej stratégie budovania Jednotného digitálneho trhu, ktorý prinesie rýchly a spoľahlivý internet do celej Európskej únie," ozrejmil europoslanec.

Štefanec zdôraznil, že prístup k internetu sa postupne stáva súčasťou ľudských a občianskych práv.

"V dnešnom svete sa už takmer nikto nezaobíde bez pripojenia k internetu. V Európskom parlamente budem aj naďalej robiť všetko pre to, aby sa rýchly, bezpečný a lacný internet stal samozrejmosťou pre každého občana Európskej únie," ukončil Štefanec.

Europarlament schválil financie na sieť tisícov bezplatných hotspotov

Finančná podpora umožní používateľom v celej Európe pripojiť sa k internetu pomocou jednotného hesla. Ich osobné dáta sa pritom nesmú využívať na komerčné účely.

Štrasburg 12. septembra (TASR) - Európsky parlament dnes schválil návrh členských štátov na finančnú podporu vo výške zhruba 120 miliónov eur pre vytvorenie siete 8000 internetových hotspotov na verejných miestach, napríklad v nemocniciach alebo knižniciach.

Obce a verejné inštitúcie sa môžu cez internetový portál priamo uchádzať o dobropisy, s ktorými môžu pokryť svoje počiatočné náklady až do výšky 100 %. Inštitúcia, ktorej žiadosť bude schválená, musí prevádzkovať takýto hotspot minimálne tri roky a niesť všetky prevádzkové náklady. Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová dúfa, že prvých tisíc dobropisov pridelia ešte v tomto roku.

Finančná podpora umožní používateľom v celej Európe pripojiť sa k internetu pomocou jednotného hesla. Ich osobné dáta sa pritom nesmú využívať na komerčné účely. Cieľom iniciatívy je vytvoriť sieť verejných hotspotov v celej EÚ a na podporu chce Brusel spustiť informačné kampane.

Už ste čítali?

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme…

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci…