Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu ČR
TASR
TASR

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu ČR

Steinmeiera, ktorý sa stal nemeckou hlavou štátu vo februári, privítali s vojenskými poctami na Pražskom hrade.

Na snímke Frank-Walter Steinmeier. — Foto: TASR/AP

Praha 12. septembra (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval dnes na svoju prvú návštevu susedného Česka, kde ho privítal jeho mocenský náprotivok Miloš Zeman. Steinmeiera, ktorý sa stal nemeckou hlavou štátu vo februári, privítali s vojenskými poctami na Pražskom hrade.

Okrem migračnej krízy a budúcnosti EÚ prezidenti diskutovali aj o prepojení dopravnej infraštruktúry oboch krajín, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz. Zeman pripomenul, že so Steinmeierom sa stretol ešte ako premiér.

"Pokiaľ ide o migračné kvóty, česká vláda má rovnaký názor ako ja. Pánovi prezidentovi som povedal, že si dokážem predstaviť veľmi účinnú pomoc v krajinách pôvodu migrantov," uviedol Zeman, ktorý následne zdôraznil aj údajnú "nezlučiteľnosť kultúr", najmä v prípade islamských migrantov.

Steinmeier poznamenal, že musíme hľadať "prijateľné riešenia", hoci názory môžu byť odlišné. Podľa neho EÚ nemá záujem o podporu migrácie. Podľa agentúry DPA je Steinmeierova návšteva zameraná na pokus zmeniť postoj Prahy k prijatiu jej podielu migrantov, čo medzi Českom a Bruselom vyvoláva napätie.

Česko je jednou z krajín, ktoré odmietajú schému EÚ o povinnom rozdelení si 120.000 žiadateľov o azyl z tzv. nárazníkových krajín ako Taliansko či Grécko.

Zeman po stretnutí vyzdvihol rekordne nízku nezamestnanosť v Česku i Nemecku a pripomenul plánovanú výstavbu vysokorýchlostných spojení do Berlína alebo Mníchova, čo bolo tiež témou diskusie.

Už ste čítali?

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…

Slovenka vyrába unikátny šperk ako jediná v celej Európe. Stavíme…

Slovenka Eva Vokounová sa venuje tvorbe jedinečných šperkov. V rámci…