Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu ČR
TASR
TASR

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu ČR

Steinmeiera, ktorý sa stal nemeckou hlavou štátu vo februári, privítali s vojenskými poctami na Pražskom hrade.

Na snímke Frank-Walter Steinmeier. — Foto: TASR/AP

Praha 12. septembra (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval dnes na svoju prvú návštevu susedného Česka, kde ho privítal jeho mocenský náprotivok Miloš Zeman. Steinmeiera, ktorý sa stal nemeckou hlavou štátu vo februári, privítali s vojenskými poctami na Pražskom hrade.

Okrem migračnej krízy a budúcnosti EÚ prezidenti diskutovali aj o prepojení dopravnej infraštruktúry oboch krajín, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz. Zeman pripomenul, že so Steinmeierom sa stretol ešte ako premiér.

"Pokiaľ ide o migračné kvóty, česká vláda má rovnaký názor ako ja. Pánovi prezidentovi som povedal, že si dokážem predstaviť veľmi účinnú pomoc v krajinách pôvodu migrantov," uviedol Zeman, ktorý následne zdôraznil aj údajnú "nezlučiteľnosť kultúr", najmä v prípade islamských migrantov.

Steinmeier poznamenal, že musíme hľadať "prijateľné riešenia", hoci názory môžu byť odlišné. Podľa neho EÚ nemá záujem o podporu migrácie. Podľa agentúry DPA je Steinmeierova návšteva zameraná na pokus zmeniť postoj Prahy k prijatiu jej podielu migrantov, čo medzi Českom a Bruselom vyvoláva napätie.

Česko je jednou z krajín, ktoré odmietajú schému EÚ o povinnom rozdelení si 120.000 žiadateľov o azyl z tzv. nárazníkových krajín ako Taliansko či Grécko.

Zeman po stretnutí vyzdvihol rekordne nízku nezamestnanosť v Česku i Nemecku a pripomenul plánovanú výstavbu vysokorýchlostných spojení do Berlína alebo Mníchova, čo bolo tiež témou diskusie.

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…