Po udelení Ceny Thálie uvedie M. Kňažko Shylocka prvýkrát na Slovensku
TASR
TASR

Po udelení Ceny Thálie uvedie M. Kňažko Shylocka prvýkrát na Slovensku

Monodrámu odohrá v piatok 15. septembra v Trenčíne na Medzinárodnom festivale divadla jedného herca Sám na javisku a 20. októbra na Višegrádskych dňoch v Košiciach.

Na snímke herec a bývalý politik Milan Kňažko. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 11. septembra (TASR) - Shylocka Milana Kňažka budú môcť vidieť diváci na Slovensku po prvý raz, odkedy zaň herec získal prestížne divadelné ocenenie Thália. Monodrámu odohrá v piatok 15. septembra v Trenčíne na Medzinárodnom festivale divadla jedného herca Sám na javisku a 20. októbra na Višegrádskych dňoch v Košiciach.

Milan Kňažko prevzal Cenu Thálie za mimoriadny herecký koncert v monodráme Divadla Na Jezerce v marci v Prahe a stal sa vo viac ako 20-ročnej histórii najvyššieho divadelného ocenenia v Česku jediným slovenským laureátom v kategórii činohra. "Na Slovensku možno kvôli zbabelosti alebo neschopnosti nenazývame veci okolo nás pravým menom. Takto vytvárame pavučinu nedorozumení, do ktorej sa zamotávame. Nebude jednoduché vrátiť sa zase na začiatok. Táto hra môže inšpirovať mnohých k tomu, aby sme sa spamätali a aby nebolo neskoro na návrat. Nedajme sa pomýliť, že v tomto predstavení sa často zasmejeme. Možno sa smejeme sami na sebe," povedal herec, ktorý hral Shylocka na Slovensku zatiaľ len raz, v októbri minulého roka na Festivale Astorka 2016.

Inscenáciu v tomto roku s úspechom uviedli aj vo Viedni. Slovenský herec, ktorý hráva aj v bratislavskom Štúdiu L+S a v týchto dňoch začal spolupracovať s divadlom GUnaGU, bol na Cenu Thálie nominovaný aj pred desiatimi rokmi za rolu Picassa z rovnomennej inscenácie pražského Divadla Ungelt.

Inscenácia Shylock mala v pražskom Divadle na Jezerce premiéru 27. apríla 2016. Pôvodnú hru kanadského dramatika Marka Leiren-Younga režíroval Radek Balaš. Po aktuálnom texte o antisemitizme a prehnanej politickej korektnosti zatiaľ dramaturgovia slovenských divadiel nesiahli.

Trenčiansky festival uvedie Shylocka 15. septembra o 19.00 h na javisku kina Hviezda. Na východe Slovenska uvidia ocenenú drámu diváci na podujatí Višegrádske dni v Košiciach 20. októbra o 19.00 h v Historickej radnici (bývalé kino Slovan).

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…