Jednoduchý trik, ako naučiť deti jesť viac zeleniny a menej sladkostí
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Jednoduchý trik, ako naučiť deti jesť viac zeleniny a menej sladkostí

Tento jednoduchý trik môže pomôcť všetkým rodičom, ktorí si nevedia poradiť s tým, ako svojim deťom naservírovať zeleninu tak, aby ju ochotne zjedli.

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN/Flickr/Pixabay

MELBOURNE 11. septembra - Veľa detí odmieta jesť zeleninu a pre ich rodičov je boj o to, aby ju zjedli, na dennom poriadku. Austrálski odborníci však prišli s efektívnym spôsobom, ako dostať do detí zeleninu bez najmenších problémov. Dokonca vďaka tomu budú jesť menej sladkostí! Stačí poznať tento jednoduchý trik.

Záleží na tom, koľko kúskov dostanú

Všetko je to o spôsobe, akým deťom zeleninu servírujete. Skúmali to výskumní pracovníci Deakinskej univerzity, ktorí si posvietili na žiakov základnej školy. V jeden deň dali deťom zjesť mrkvu vcelku, na druhý deň dostali rovnaké množstvo nakrájané na kúsky. Pritom sa ukázalo, že keď ju nemali rozdelenú na časti, zjedli z nej viac, informovali výskumníci vo svojej štúdii.

Ešte predtým výskumníci prišli na to, že čím viac toho máte na tanieri, tým viac chcete zjesť, a v tomto prípade to funguje podobne. „Keď deti začnú jesť celú mrkvu, pravdepodobne ju aj dojedia,“ vyjadril sa doktor Gie Liem z Deakinskej univerzity. Podľa neho je to aj výhoda pre rodičov, ktorí nemusia deťom všetko krájať na malé kúsky, keď im chystajú desiatu do školy. Okrem toho si však myslí, že tento trik môžu využiť aj opačne, pokiaľ ide o menej zdravé potraviny. Ak teda napríklad deťom čokoládu nalámete na menšie kúsky, mali by jej zjesť menej.

Keď deťom zeleninu necháte vo väčších celkoch, zjedia jej viac.
Keď deťom zeleninu necháte vo väčších celkoch, zjedia jej viac. Foto: Pixabay

Lepšie výsledky v škole

Vo svojom prechádzajúcom výskume odborníci z Austrálie prišli aj na to, ako môže zelenina deťom pomôcť zvýšiť výkon v škole. Zistili, že ak je zelenina súčasťou večere vašich detí, je vyššia pravdepodobnosť, že sa im na druhý deň v škole bude viac dariť.

Rodičia majú ísť príkladom

Odborníčka na detskú výživu Sophie Koimouová však radí rodičom ešte dve dôležité veci. Zistila, že preferencie jedla začínajú už v maternici, takže ak bude budúca mamička konzumovať zeleninu, môže to mať vplyv aj na to, ako sa bude v budúcnosti stravovať jej dieťa, informoval denník Daily Mail. Tam sa to však nekončí. Rodičia by mali ísť aj neskôr deťom príkladom v zdravom stravovaní, pretože sa ich prirodzene budú snažiť napodobňovať.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…