Stonožka je pre mnohých ľudí odporná, ak sa však u vás doma objaví, máte šťastie
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Stonožka je pre mnohých ľudí odporná, ak sa však u vás doma objaví, máte šťastie

Na prvý pohľad sa vám to možno nezdá, ale ak sa u vás doma objaví tento tvor, môžete byť radi.

Ilustračné foto. — Foto: wikimedia

HARRISBURG 7. septembra - Už pri pohľade na niektoré druhy hmyzu vás možno mrazí a iba predstava, že by ste na ne natrafili vo vašom dome alebo byte, je pre vás odpudzujúca. Ani stonožka domová nepatrí k tvorom, na ktoré by sa ľudia pozerali s nadšením. Ak sa však objaví u vás doma, dalo by sa povedať, že sa na vás „usmialo“ šťastie.

Môže vám pomôcť

Väčšina ľudí by ju ihneď „vykázala“ z bytu, netreba však robiť paniku. Pre vás či vašich domácich miláčikov je stonožka domová absolútne neškodná. Práve naopak, pre vašu domácnosť môže byť celkom užitočná, hoci to o nej málokto vie!

Pre vás ani vaše domáce zvieratá nie je stonožka nebezpečná.
Pre vás ani vaše domáce zvieratá nie je stonožka nebezpečná. Foto: wikimedia

Na pohľad odpudivý hmyz má pre ľudí veľmi praktický „jedálniček“. Pochutí si na šváboch, muchách, moliach, ucholakoch, švehlách či malých pavúkoch, uviedol vo svojej štúdii Steve Jacobs z univerzity v Pensylvánii. Stravovaniu tejto stonožky môžete vďačiť za to, že vás zbaví väčšiny nežiaducich škodcov v domácnosti, ktorých prítomnosť vám taktiež nie je ani trochu príjemná, no dokonca vám niektoré z nich dokážu urobiť aj škodu.

Nevítaní návštevníci

Niekto by teda stonožku domovú mohol označiť minimálne za „menšie zlo“ v rámci votrelcov, ktorí sa môžu v byte objaviť. Ak sa s ňou však predsa len nechcete deliť o jeden príbytok, mali by ste si dať pozor na zvýšenú vlhkosť v byte. Práve tá stonožky totiž láka a kvôli tomu rady obývajú napríklad pivničné priestory, z ktorých môžu občas „zablúdiť“ aj na vyššie poschodia. Dostať sa však ku vám môžu aj cez odtok alebo trhliny v stenách. Známe sú tiež tým, že svoje vajíčka kladú do kartónových škatúľ.

Netreba sa však zbytočne obávať, pretože zvyčajne sa stonožka v bytoch neobjavuje. Pokiaľ však áno, možno vás chce iba upozorniť na iný problém vo vašom byte, či už je ním vysoká vlhkosť alebo premnožený hmyz. Stále je ale možné, že ku vám zavítala iba omylom.

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…