Chlapi sa počas prázdnin pustili do renovácie triedy. Za tabuľou našli tajomstvo spred 100 rokov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Chlapi sa počas prázdnin pustili do renovácie triedy. Za tabuľou našli tajomstvo spred 100 rokov

Počas prerábania triedy objavili za tabuľou fascinujúci nález starý celé storočie. Všetkých ohromilo najmä to, ako bezchybne bol zachovaný.

Za tabuľou našli pracovníci tajomstvo, o ktorom sa roky nevedelo. — Foto: reprofoto/TheOklahoman

OKLAHOMA CITY 6. septembra - Staré budovy často ukrývajú záhady, ktoré môžu byť pred zrakmi ľudí často ukryté aj celé desaťročia bez toho, aby o nich niekto vedel. O to väčšie je potom prekvapenie tých, ktorí ich znenazdajky objavia. To, čo sa však podarilo nájsť počas masívnej rekonštrukcie strednej školy v Oklahome, je naozaj veľkolepé.

Fascinujúci nález za tabuľou

Keď sa pracovníci pustili do renovácie jednej z tried, odstraňovali staré tabule, aby ich mohli nahradiť novými. To, čo sa ukrývalo pod nimi, im však uštedrilo skutočnú lekciu z histórie.

Pod tabuľami našli ďalšie tabule, tie však pochádzali z roku 1917, ako prezrádzal dátum na jednej za tabúľ. Najzaujímavejšie však bolo, že napriek tomu, že prešlo celé storočie, zachovali sa aj s pôvodnými kresbami a textami napísanými kriedou. Niektoré vyzerali dokonca tak dokonale, ako by boli vytvorené v ten deň a „zub času“ sa na nich takmer nepodpísal.

Galéria

Galéria

Návrat v čase

Ako sa ukázalo, pri dávnej rekonštrukcii školy robotníci staré tabule neodstránili a iba ich prekryli novými. Učiteľka angličtiny Cinthea Comerová, ktorá teraz na škole vyučuje, povedala pre The Oklahoman, že pozerať na to je ako „vojsť cez zrkadlo do minulosti“.

Keď staré tabule uvidela 85-ročná mama riaditeľky školy Shery Kishoreovej, neudržala slzy dojatia. „Iba tam stála a plakala. Povedala, že to vyzeralo presne ako jej trieda z čias, keď chodila do školy,“ prezradila. Unikátny objav by teraz chcela zachovať pre ďalšie generácie.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…