Tupozrakosť trápi najčastejšie deti. S týmito jednoduchými cvikmi ju zvládnete aj doma
TASR
TASR

Tupozrakosť trápi najčastejšie deti. S týmito jednoduchými cvikmi ju zvládnete aj doma

Pri tupozrakosti je oko síce správne anatomicky vyvinuté, avšak kontakt medzi okom a zrakovým centrom nie je stopercentne funkčný.

llustračné foto — Foto: Pixabay

Bratislava 4. septembra (TASR) - Pravidelnú návštevu očného lekára netreba podceňovať v žiadnom veku. Zraku treba podľa odborníkov venovať dostatočnú pozornosť, akékoľvek jeho zhoršenie radia konzultovať s oftalmológom.

Navliekajte koráliky

„Deti trápi zväčša tupozrakosť, adolescentov krátkozrakosť a ďalekozrakosť, pracujúcich syndróm suchého oka, starší majú problém pri čítaní, môžu sa u nich prejaviť príznaky sivého zákalu, častými sú aj poruchy žltej škvrny,“ vymenoval očný lekár Pavol Veselý.

Pri tupozrakosti je oko síce správne anatomicky vyvinuté, avšak kontakt medzi okom a zrakovým centrom nie je stopercentne funkčný. Obraz do mozgu prichádza, ale nie je ostrý.

Tento stav možno liečiť prostredníctvom rôznych cvičení. Napríklad navliekaním korálikov alebo prelepovaním lepšieho oka. „Oči sa vďaka takýmto aktivitám cibria, no bez korekcie dioptrickej chyby nie je možné tupozrakosť odstrániť,“ povedal Veselý.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pexels

K rozvoju syndrómu suchého oka prispieva najmä práca s počítačom a pohyb v klimatizovaných priestoroch so suchým vzduchom. Aj v skupine pracujúcich je však častá krátkozrakosť spojená s ďalekozrakosťou.

„Výnimkou nie je ani zelený zákal (glaukóm), môžu sa tiež vyskytnúť rôzne patologické ochorenia postihujúce sietnicu,“ uviedol Veselý. Jeho najčastejším symptómom je vnútroočný tlak a v praxi sa prejavuje bolesťami oka alebo nadočnicových oblúkov či hlavy.

Problémy starších ľudí

Problémy s čítaním majú najmä ľudia po 40. roku života. Vtedy sa začína strácať schopnosť zaostrovať nablízko. „Tento mechanizmus slabne a jedinou rozumnou pomôckou v začiatočnom štádiu sú okuliare na čítanie,“ informoval Veselý.

Ešte starším už často nestačia len okuliare na čítanie, problémy majú s videním do diaľky. „V tejto fáze života sa začínajú jemne prejavovať príznaky sivého zákalu spôsobený zakalením šošovky,“ vysvetlil očný lekár. Ochorenie dokážu odborníci liečiť, nedokážu ho však vyliečiť.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Public Domain Pictures

Ľudia sa často obávajú úplnej straty zraku. „Avšak je potrebné uvedomiť si, že postihuje len žltú škvrnu, teda miesto najostrejšieho videnia. Postihnuté je centrálne zrakové pole, čo spôsobuje vnímanie akéhosi tmavého fľaku v centre pozornosti, no okolitý obraz je čistý a zreteľný. Napriek tomu im tento problém značne komplikuje bežný život,“ vysvetlil Veselý. Týka sa to podľa neho najmä ľudí nad 65 rokov.

Za nebezpečné označil i ďalšie ochorenia sietnice. Napríklad jej odlúpenie, tiež diabetickú retinopatiu, či iné metabolicko-cievne ochorenia. Mnohokrát sú však dôsledkami ochorení, na ktoré pacient trpel predtým.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…