EK: Nové automobily budú musieť splniť spoľahlivejšie emisné testy
TASR
TASR

EK: Nové automobily budú musieť splniť spoľahlivejšie emisné testy

Eurokomisia si zvlášť posvieti na dieselové vozidlá po emisnom škandále nemeckej automobilky Volkswagen.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 31. augusta (TASR) - Nové modely automobilov "budú musieť splniť nové a spoľahlivejšie emisné testy", až potom dostanú povolenie jazdiť po európskych cestách. Oznámila to dnes Európska komisia (EK).

Komisia si zvlášť posvieti na dieselové vozidlá po emisnom škandále nemeckej automobilky Volkswagen (VW). Tá sa v roku 2015 priznala, že do dieselových modelov nainštalovala softvér, ktorý jej počas testov umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.

Nové testy majú podľa EK "zabezpečiť spoľahlivejšie výsledky". Testy budú povinné pre všetky nové modely automobilov, a to od 1. septembra 2017.

Eurokomisár Jyrki Katainen onačil nové emisné testy za míľnik na ceste k ekologickejším autám. Emisný škandál podľa neho ukázal, že Európska únia (EÚ) potrebuje nezávislejšie testovanie automobilov, silnejší dohľad nad trhom s autami a možnosť zasiahnuť v prípade pochybenia.

Nové testy budú širšie a presnejšie. Meranie emisií oxidov dusíka, ktoré sú hlavnou príčinou znečistenia ovzdušia, pri reálnych podmienkach jazdy (test RDE) bude spoľahlivejšie. A doplnia ho nové, oveľa realistickejšie laboratórne skúšobné procedúry (skúška WLTP) pre všetky emisie, vrátane emisií CO2, a tiež pre meranie spotreby paliva. Oba testy budú povinné od septembra 2017 pre všetky nové modely vozidiel a budú sa postupne zavádzať v rokoch 2018-2019.

Nemecký časopis Der Spiegel v júli napísal, že automobilky VW, BMW, Audi, Porsche a Daimler možno uzavreli kartelovú dohodu a ich pracovné skupiny sa tajne stretávali, aby diskutovali o automobilovej technológii, nákladoch, dodávateľoch a kontrole emisií dieselových motorov.

Koncern Daimler v júli zvolal v Európe do servisov vyše 3 milióny modelov Mercedes Benz na úpravu dieselových motorov.

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…