Someliér prezradil, prečo by ste si vždy mali objednať v reštaurácii najlacnejšie víno. Dôvod vás poriadne prekvapí
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Someliér prezradil, prečo by ste si vždy mali objednať v reštaurácii najlacnejšie víno. Dôvod vás poriadne prekvapí

Chcete sa ukázať a do vína vždy poriadne investujete? Alebo si myslíte, že čím drahšie víno, tým lepšie? V skutočnosti je to úplne naopak.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

LONDÝN 2. septembra - Drahé víno sa nemusí automaticky rovnať tomu najlepšiemu vínu. Ak si radi z času na čas doprajete pohárik vína v príjemnom podniku, možno vás prekvapia slová someliéra Marka Oldmana.

Majú vás prečítaných

Ak pôjdete v najbližšom čase do reštaurácie, nehanbite sa vypýtať si to najlacnejšie víno, čo tam majú. Možno ste si doteraz nevyberali vždy to najdrahšie, no aspoň ste sa rozhodli pre také, ktorého cena sa pohybuje niekde v strede. To však robí drvivá väčšina zákazníkov.

Podľa Oldmana však majú reštaurácie zákazníkov dobre „prekuknutých“ a z času na čas chcú s nimi vybabrať. Zákazníci majú často strach vybrať si to najlacnejšie víno, aby nepôsobili lakomo. A tak sa môže stať, že reštaurácie dajú vínam vyššie prirážky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Aj samotní predajcovia sa snažia zvýrazniť vína, ktoré si ľudia kupujú najčastejšie. Vzbudia tým dojem, že presne takéto víno chcete aj vy, hoci by ste volili lacnejšiu alternatívu. Jedným z trikov je napríklad umiestniť na viditeľné miesto vyradené fľaše stredne drahého vína alebo ho zvýrazniť.

Podľa someliéra pritom môžu mať aj lacné vína výbornú kvalitu. Navyše, čím dlhšie ľudia nekupujú dané lacné víno, tým dlhšie odpočíva a naberá na kvalite.

Someliér prezradil aj to, či sa vlastne oplatí kúpiť si v reštaurácie pohár vína alebo fľašu. Podľa neho na to stačí urobiť jednoduchý matematický trik. Cenu fľaše rozdeľte na päť, aby ste vedeli, koľko by ste preplatili za jeden pohár.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…