Posielate prváčika do školy? Pozor na túto maličkosť, môžete mu ňou pokaziť život
TASR
TASR

Posielate prváčika do školy? Pozor na túto maličkosť, môžete mu ňou pokaziť život

Patríte aj vy k rodičom, ktorí od septembra pošlú svoje deti po prvý raz do školy? V tom prípade sa vyvarujte jednej chybe, ktorú robí veľa ľudí.

Ilustračné foto — Foto: TASR - Branislav Račko

Bratislava 23. augusta (TASR) - Rodičia by mali s príchodom školského roka dbať na správny výber prezuviek pre dieťa, ustrážiť treba i hmotnosť školskej tašky. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Vak má byť na pleciach

„Váha školskej tašky by mala zodpovedať zhruba 10 percentám hmotnosti dieťaťa daného veku,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodržať maximálnu hmotnosť aktovky označil za nutnosť. Zabráni sa tým preťaženiu detskej chrbtice, čím vzniká riziko chybného držania tela. Rodičia by mali tiež pravidelne kontrolovať, čo ich dieťa nosí v taške a či tam nie sú zbytočnosti. Treba dbať na správne nastavenie popruhov. „Školák má nosiť vak na oboch pleciach,“ upozornil Mikas.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: flickr.com/Personal Creations

Žiak prvého a druhého ročníka by nemal mať aktovku ťažšiu ako 2,5 kilogramu, tretieho a štvrtého ročníka viac ako 3,5 kilogramu, piateho a šiesteho ročníka viac ako 4,5 kilogramu, siedmeho až deviateho ročníka viac ako päť kilogramov. Ide o odporúčané hodnoty.

Venujete pozornosť aj detskej nohe

Podľa Mikasa je nevyhnutné vyberať obuv z prírodných materiálov, napríklad z textilu či prírodných usní. „Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla,“ povedal. Tieto materiály nedráždia kožu. U najmenších treba preferovať nízku členkovú obuv - šnurovaciu alebo zatvárateľnú textilným pásikom či zipsom a z čo najľahších materiálov.

Nesprávny výber obuvi môže totiž poškodiť kostru chodidla, a tiež spôsobiť chybné držanie tela. Za nevhodné materiály možno považovať rôzne plasty, poroméry a koženky. Sú tvrdé, nepriedušné, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení. Mikas upozornil, že prezuvky do triedy nie sú to isté ako obuv do telocvične. „Športová obuv je tvrdšia a nepriedušnejšia,“ dodal.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…