Slovenskí študenti vymysleli systém, ktorý pozná odpovede na všetky otázky. Používajú ho aj na Harvarde
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenskí študenti vymysleli systém, ktorý pozná odpovede na všetky otázky. Používajú ho aj na Harvarde

Slovenskí študenti si na svoje konto opäť pripísali prevratný vynález. Pomáha nielen im, ale aj ich kolegom na prestížnom Harvarde.

Tím, ktorý stojí za vynálezom Askalot. — Foto: wiki.fiit.stuba.sk

BRATISLAVA 22. augusta - Študenti Slovenskej technickej univerzity (STU) si už nie raz získali pozornosť verejnosti vynálezom, ktorý uľahčí život. Okrem toho sú prísľubom, že na Slovensku vyrastá silná generácia osobností, ktoré môžu dosiahnuť veľké veci.

Múdrosť davu

Najnovšie študenti STU zažiarili vďaka systému Askalot. Je to komunitný systém otázok a odpovedí, ktorý uľahčuje život študentom Fakulty informatiky a informačných technológií, informuje web STU.

Systém využíva koncept takzvanej múdrosti davu, kolektívnu inteligenciu. Študenti už odpovede nemusia prácne hľadať, jednoducho položia otázku a od niekoho z komunity dostanú odpoveď. Vždy sa totiž nájde niekto, kto síce niečo nevie, no pozná odpoveď na inú otázku a naopak.

„Našou motiváciou na jeho vytvorenie bolo aj to, že študenti majú veľa otázok a čas učiteľov na ich zodpovedanie je obmedzený. Študenti si vďaka nemu vedia pomôcť aj navzájom, čím sa vlastne aj učia niečo nové, pretože, keď chcú sformulovať odpoveď, musia téme sami dobre rozumieť,“ opísal systém odborný asistent Ivan Srba. Práve on ešte ako doktorand viedol tím, ktorý sa podieľal na vzniku systému.

Systém však dávno prekročil hranice našej krajiny a vďaka konferencii v Kanade o ňom vedia už aj prestížne zahraničné univerzity. Využíva ho napríklad Harvard v rámci programov otvorených kurzov, dodáva web STU.

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…