Svet sa dnes pripravuje na veľkolepý astronomický úkaz. Takéto niečo tu nebolo už 99 rokov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Svet sa dnes pripravuje na veľkolepý astronomický úkaz. Takéto niečo tu nebolo už 99 rokov

Za výnimočným úkazom mnohí cestujú stovky kilometrov, aby ho videli aspoň raz za život.

Ilustračné foto — Foto: Max Pixel

NEW YORK 21. augusta - V tento deň budú mať niektorí ľudia na Zemi šťastie na veľmi ojedinelý a zaujímavý astronomický úkaz. Ľudia v Spojených štátoch amerických môžu práve dnes pozorovať úplné zatmenie Slnka, ktoré mali možnosť vidieť naposledy pred 99 rokmi.

Unikátne divadlo na oblohe

Zatmenie začína už v ranných hodinách v severnom Pacifiku a končí v popoludňajších hodinách v Atlantickom oceáne. Ide pritom o najočakávanejšie zatmenie druhej dekády 21. storočia, uvádza EAI. Na miesta, kde sa bude dať najlepšie pozorovať, pritom začali prúdiť davy Američanov, ktorí nechcú tento jav zmeškať.

Priebeh zatmenia si môžete pozrieť v tomto videu:

Podľa informácií EAI, tieň Mesiaca postupne prejde cez štáty Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severnú Karolínu, Georgiu a Južnú Karolínu. Najdlhšie pritom potrvá v Kentucky, a to 2 minúty a 41 sekúnd.

Usmialo sa na nich šťastie

Zatmenie Slnka nastáva každý rok, no vždy je viditeľné len v určitých zemepisných šírkach a len z časti povrchu Zeme. Na Slovensku sme úplné zatmenie Slnka mohli pozorovať v roku 1999, čiastočných zatmení Slnka bolo viacero, uvádza web Astropresov. Na Američanov sa však šťastie usmialo po dlhej dobe práve tento rok.

Takýto úkaz mohli obyvatelia Spojených štátov amerických naozaj pozorovať naposledy pred 99 rokmi, uvádza to aj RTVS. Kvôli výnimočnosti tohto javu teda všetci ešte na poslednú chvíľu zháňali špeciálne okuliare, pretože bez nich by hrozilo, že si poškodia očné pozadie. Ak však budú vybavení týmito okuliarmi a budú na správnom mieste, niekoľko minút dnešného dňa pre nich môže znamenať zážitok na celý život.

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…