Študenti môžu žiadať o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania
TASR
TASR

Študenti môžu žiadať o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania

Na pôžičky pre študentov sú vyčlenené finančné prostriedky celkovo vo výške 2.700.000 eur.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 7. augusta (TASR) - Študenti môžu oddnes predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania (FNPV). Na pôžičky pre študentov sú vyčlenené finančné prostriedky celkovo vo výške 2.700.000 eur. TASR o tom informovala Lenka Slezáková z FNPV.

Pre akademický rok 2017/2018 bola výška úrokovej sadzby stanovená na tri percentá. Študenti si môžu požiadať o pôžičky vo výške od 500 eur do 2300 eur, študenti III. stupňa vysokoškolského štúdia maximálne do 4500 eur. Pôžičky musia byť zabezpečené prostredníctvom ručenia – vyžaduje sa jeden ručiteľ.

Novelou zákona o Fonde na podporu vzdelávania pribudli termíny na predkladanie žiadostí o pôžičku, prvý termín je do 15. septembra, druhý termín do 31. októbra. "Čiastočne sa zmenili aj podmienky poskytovania pôžičiek pre študentov. Pribudli kritéria slúžiace na uprednostnenie žiadateľov ako uprednostnenie žiadateľa, ktorý je rodičom nezaopatreného dieťaťa, alebo uprednostnenie žiadateľa, ktorý je nezaopatreným dieťaťom, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ," vysvetlila Slezáková.

Kritéria na uprednostnenie žiadostí o pôžičku sa už neposudzujú v rámci zákonného poradia kritérií, ale fond uprednostní žiadateľa, ktorý spĺňa súčasne najviac kritérií na uprednostnenie.

Na pôžičky pre študentov sú v akademickom roku 2017/2018 vyčlenené finančné prostriedky celkovo vo výške 2.700 000 eur, z toho na žiadosti doručené do 15. septembra vo výške 900.000 eur a na žiadosti doručené do 31. októbra vo výške 1.800.000 eur.

Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek sú zverejnené na www.fnpv.sk.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…