V Luxembursku už platí zákon o výskume a využívaní vesmírnych zdrojov
TASR
TASR

V Luxembursku už platí zákon o výskume a využívaní vesmírnych zdrojov

Zákon, ktorý luxemburský parlament schválil, už prilákal štyri spoločnosti pôsobiace v odvetví vesmírneho priemyslu. Firmy so sídlom v Luxembursku budú ťažiť a získavať zdroje z asteroidov a komét.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/ESO

Brusel 1. augusta (TASR) - V Luxembursku oddnes platí zákon, ktorý povoľuje výskum a využívanie vesmírnych zdrojov. Luxemburské veľkovojvodstvo schválilo takýto právny rámec ako prvá krajina v Európe a ako druhá krajina vo svete po Spojených štátoch.

Belgická televízna stanica RTBF v tejto súvislosti upozornila, že novoprijatý zákon umožní súkromným spoločnostiam z celého sveta zriadiť si sídlo v Luxembursku, kde môžu rozvíjať svoje stratégie na skúmanie a komerčné využitie zdrojov z prostredia mimo našej planéty. Firmy so sídlom v Luxembursku budú môcť v súlade s týmto zákonom ťažiť a získavať zdroje z asteroidov a komét - rôzne kovy, uhľovodíky a vodu. Firmy môžu tieto zdroje priniesť na Zem alebo ich použiť na vybudovanie vesmírnych základní umožňujúcich ďalšie skúmanie vesmíru.

Zákon, ktorý luxemburský parlament schválil 13. júla, už prilákal štyri spoločnosti pôsobiace v odvetví vesmírneho priemyslu - americké firmy Deep Space Industries a Planetary Resources (akcionárom je aj luxemburský štát), japonskú spoločnosť iSpace a nemecko-luxemburskú firmu Blue Horizon. Podľa RTBF bude do konca tohto roka v Luxembursku najmenej dvanásť spoločností s ambicióznymi projektmi na výskum a využitie vesmíru, ktoré dajú prednosť európskemu sídlu pred USA.

Pre Luxembursko, ktoré je skôr známe ako finančné centrum, budú tieto firmy predstavovať diverzifikáciu národného hospodárstva a prispejú k rozvoju vesmírneho výskumu tohto veľkovojvodstva, ktoré je už dnes, vďaka Európskej satelitnej spoločnosti (SES) v Betzdorfe, druhým najväčším operátorom satelitov na svete.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…