Boarding pass NIKDY nefoťte na internet ani nezahadzujte do koša! Toto je dôvod, prečo
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Boarding pass NIKDY nefoťte na internet ani nezahadzujte do koša! Toto je dôvod, prečo

Veľa ľudí robí jednu a tú istú chybu. Svoj boarding pass fotia, zverejňujú ho na internete alebo ho zahadzujú ako bezvýznamný kus papiera. Prečo by ste to nikdy nemali robiť?

Ilustračné foto — Foto: twitter

BRATISLAVA 16. júla - Pred letom si človek musí ustrážiť hlavne dve veci. Aby si nezabudol cestovné doklady a svoj palubný lístok (boarding pass), bez ktorého by ste sa na palubu lietadla jednoducho nedostali. Mnohí ľudia si v eufórii z toho, že niekam cestujú, zvyknú fotiť svoj boarding pass a jeho fotky zverejňujú na sociálnych sieťach. Keď už ho nepotrebujú, hocikde ho zahodia alebo nechajú ležať na sedadle. Patríte medzi nich aj vy? Ak áno, robíte veľkú chybu, ktorú by ste raz mohli ľutovať!

Je v ňom napísaného viac, než sa zdá

Okrem mena, čísla letu, destinácie či čísla sedadla tento kúsok papiera ukrýva omnoho viac, než by ste čakali. Práve to je dôvod, prečo by ste ho ani po pristátí nemali ľahkovážne zahadzovať či nechávať na verejných miestach.

Každý boarding pass obsahuje aj kód, na ktorom sú vaše citlivé osobné údaje. Zakódované je tam nielen vaše meno, ale aj adresa, emailová adresa či telefónne číslo. Pre zdatného počítačového hackera by pritom nebolo nič ťažké dostať sa k týmto údajom, rovnako ako aj k detailom o vašom bankovom účte a financiách, čo by ktokoľvek mohol zneužiť. Dokazuje to aj priložené video.

Na čo si dávať pozor

Keď budete nabudúce letieť, dbajte o váš boarding pass nielen pred odletom, ale aj po pristátí. Pre svoju vlastnú bezpečnosť by ste nemali zverejňovať jeho fotografie a keď ho budete zahadzovať, dajte si záležať na tom, aby ste kód zaručene zneškodnili, radí portál Elite Readers. Jednoducho, jeden nikdy nevie, čo by sa mohlo stať, a tak je tomu najlepšie včas zabrániť. Dnešné technológie sú totiž naozaj vyspelé a niekomu by mohlo stačiť pár kliknutí počítačovou myšou a vaše osobné údaje by mal ako na dlani.

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ ZAUJÍMAVÉ FAKTY NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Bráva si domov umierajúce deti, ktoré nik nechce. Celé noci…

Tento muž má veľké srdce. Vo svojom príbytku totiž vždy na istý…

Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami…

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči…

Na Donovaloch vyrástlo dlhoočakávané detské mestečko Donovalkovo.…

Donovaly na strednom Slovensku patria k vyhľadávaným miestam na oddych či športovanie…

Obrovský rešpekt: Fotka vyčerpaných hasičov, ktorí 12 hodín…

Zo všetkých síl sa snažili uhasiť hrozivý požiar, ktorý…