Lekári nevedeli, čo jej je. Požiadali ju preto, aby nakreslila hodiny. Keď zbadali výsledok, vedeli, že jej ide o život!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Lekári nevedeli, čo jej je. Požiadali ju preto, aby nakreslila hodiny. Keď zbadali výsledok, vedeli, že jej ide o život!

Lekári nevedeli prísť na to, prečo sa mladá žena správa tak zvláštne. Odhalila to až jej kresba, ktorej vďačí za to, že prežila.

Chorá žena dostala za úlohu nakresliť hodiny. — Foto: reprofoto/CBSNews

JERSEY CITY 14. júla - To, čo sa stalo mladej Američanke z New Jersey, Susannah Calahanovej, by obrátilo život na ruby každému. Bola úplne normálnou zdravou ženou, no zrazu sa začala správať celkom zvláštne a jej okolie ju niekedy ani nespoznávalo. Jej konanie bolo občas dokonca až natoľko bizarné, že sa dostala do rúk lekárov. Pomohol jej až trik jedného z nich, ktorým sa podarilo odhaliť, v čom tkvie problém.

Lekári netušili, čo jej je

"V jednej minúte som mohla vzlykať a hystericky plakať a ďalšiu minútu už som sa smiala," prezradila neskôr pred stanicu CBS. Zvláštne správania dokonca sprevádzali aj abnormálne pohyby a lekári začali mať podozrenie na nejaké psychické problémy. "Bola som relatívne normálny človek, v ďalšom momente som mala zrazu halucinácie a trvala som na tom, že ma otec uniesol," spomínala si. Hoci by to nikdy neurobila zámerne, v týchto zvláštnych stavoch kopala do zdravotných sestričiek, mala záchvaty a verila, že nemocničný personál sa premenil na iných ľudí, ktorí si z nej robili žarty. Lekári to prirovnávali k stavu, ako keby bol jej mozog v plameňoch.

Lekári sa snažili prísť na to, čo sa skrýva za zvláštnym správaním mladej novinárky.
Lekári sa snažili prísť na to, čo sa skrýva za zvláštnym správaním mladej novinárky. Foto: reprofoto/CBSNewYork

Mala za úlohu nakresliť hodiny

Nikto si so situáciou nevedel dať rady a chodila od dverí k dverám až napokon lekár Souhel Najjar prišiel so šikovným nápadom. Povedal mladej žene, aby nakreslila hodiny. Keď uvidel jej obrázok, na ktorom všetky čísla hodín umiestnila iba na jednu stranu, lekár hneď vedel koľká bije. Vďaka obyčajnej kresbe sa ukázalo, že postihnutá bola iba jedna polovica mozgu. Tým sa dokázalo, že nešlo o psychologický, ale o neurologický problém, a to ho viedlo k zisteniu, že má pravdepodobne do činenia s chorobou tela, ktorú by bolo možné liečiť.

Spadol jej kameň zo srdca

Postupne sa ukázalo, že mladá reportérka Susannah trpela autoimunitným ochorením, pri ktorom sa objavujú zmeny osobnosti i paranoja. Nesie názov Anti-NMDA receptor encefalitída a pri tomto ochorení protilátky napádajú mozog a spôsobujú jeho opuchnutie. Susannah však mala obrovské šťastie a lekárovi Najjarovi sa podarilo ju vyliečiť a dokonca jej mozog nezostal ani poškodený. Keď sa uzdravila, svoje zážitky dokonca spísala v knihe Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva, aby pomohla aj iným ľuďom dozvedieť sa o tom viac.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…