7 zlatých pravidiel, ako správne vychovať dieťa. Keď dospeje, budete sa naň pozerať s hrdosťou v očiach!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

7 zlatých pravidiel, ako správne vychovať dieťa. Keď dospeje, budete sa naň pozerať s hrdosťou v očiach!

Tieto výchovné triky sa zídu každému rodičovi, ktorý chce zo svojho dieťaťa vychovať dobrého človeka. Oceníte ich určite aj vy a na svoje dieťa raz budete pyšní, ako dokáže byť pyšný iba rodič na svoje dieťa.

Ilustračné foto — Foto: imgur

Každý rodič si nachádza svoj vlastný spôsob výchovy detí, pričom často kopíruje svojich vlastných rodičov a ich výchovné metódy. Všetci pri tom robíme chyby, no je dôležité sa z nich poučiť.

Ako správne vychovať dieťa

Máme pre vás niekoľko zlatých pravidiel, ktoré vás pri výchove vašich potomkov môžu inšpirovať. Pomôžu vám vychovať z vašich detí dobrých ľudí, na ktorých raz budete hrdí.

1. Kričať na deti sa nevypláca

Zlaté pravidlo číslo jeden hovorí o tom, že krik nikam nevedie. Keď kričíte na svoje dieťa, všetok hnev či agresiu absorbuje ako špongia, a negatívne emócie sa potom iba šíria ďalej. Svoju reakciu si radšej dobre premyslite a nespokojnosť vyjadrite obvyklým tónom. Hoci udržať hnev na uzde a nekričať môže byť často ťažké, existuje spôsob, ako tomu predísť.

Upokojte sa, zhlboka sa nadýchnite a uvažujte, čo presne vás takto vyviedlo z miery a čo vás najviac dokáže podráždiť. Či už sú to neskoré príchody domov, neuprataná izba, zlé známky alebo nie práve vyberaný "slovník". Keďže ste si tým už prešli, viete, čo môžete očakávať a na tieto situácie môžete byť pripravení. Ak nastanú, zareagujte s chladnou hlavou. Pokiaľ vám to spôsobuje problémy, napočítajte do 10, aby ste sa najskôr upokojili a až potom zareagujte.

Deti sú odrazom svojich rodičov, preto je dôležité, akým ste pre ne vzorom.
Deti sú odrazom svojich rodičov, preto je dôležité, akým ste pre ne vzorom. Foto: Pixabay

2. Urobte dobrý dojem

Deti sú často zrkadlom svojich rodičov a všímajú si všetko, čo robíte. To dobré, aj to, čo nie je správne, a správanie svojich rodičov zvyknú často vo svojom živote prirodzene napodobňovať. Súčasťou vašej výchovy by teda malo byť to, že svojmu potomkovi ukážete to najlepšie, čo je vo vás. Ukážte mu, že máte charakter, naučte ho správne sa rozhodovať a prekvapte ho neočakávanými zručnosťami či vedomosťami, ktorými ho ohúrite a budete preňho vzorom.

3. Budujte puto medzi sebou

Na to, aby ste dieťa dobre vychovali, by ste si s ním mali vybudovať pekný vzťah. Nájdite si naň čas a trávte ho spoločne zaujímavými aktivitami a veľa spolu diskutujte. Ak mu bude chýbať vaša pozornosť, začne ju hľadať inde. Buďte mu priateľom a ukážte mu, že vám môže dôverovať a porozprávať sa s vami o čomkoľvek a kedykoľvek vás môže požiadať o pomoc či radu.

Rodičia by si s deťmi našli vytvoriť vzťah plný dôvery.
Rodičia by si s deťmi našli vytvoriť vzťah plný dôvery. Foto: Pixabay

4. Nečakajte, že bude ako vy

Očakávať od dieťaťa, že bude presne ako vy v jeho veku alebo že naplní sny, ktoré sa nepodarilo uskutočniť vám, je tá najväčšia chyba. Podporujte ho v tom, čo ho baví a pomôžte mu rozvíjať sa práve v tejto činnosti.

Pokračovanie na druhej strane...

Časť 1 / 2

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ ZAUJÍMAVÉ FAKTY NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…