Vedci vypestovali zlaté banány, ktoré zachránia státisíce nevinných životov. Tajomstvo tkvie v ich obsahu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vedci vypestovali zlaté banány, ktoré zachránia státisíce nevinných životov. Tajomstvo tkvie v ich obsahu

Smutnú štatistiku, ktorá sa týka úmrtia detí v chudobných častiach sveta, vylepší pestovanie takzvaných zlatých banánov. Táto plodina totiž môže zachrániť tisícky detských životov.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRISBANE 16. júla - Austrálskym vedcom sa podarilo vyšľachtiť špeciálne banány, ktoré majú nielen zlatistú farbu, ale aj vysokú hladinu provitamínu A. Práve jeho nedostatok sa každoročne podpíše pod zbytočnú smrť trištvrte milióna detí, prevažne v chudobných afrických regiónoch.

Exotické gény

Trvalo desať rokov, kým sa vďaka peniazom z Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov podarilo vyvinúť banány s vysokým obsahom provitamínu A. Ten telo premieňa na potrebný vitamín A, ktorý ľuďom v chudobnej Afrike chýba.

Najmä v detskom veku je potrebné konzumovať výživnú stravu, čo väčšina afrických detí nepozná. A keďže medzi základné potraviny vo vidieckych oblastiach patria varené banány, vedci chcú, aby klasické banány nahradili tie špeciálne, ktoré im dodajú viac výživy.

Špeciálne banány budú mať zlatisté sfarbenie.
Špeciálne banány budú mať zlatisté sfarbenie. Foto: Reprofoto/newsweek.com

„Varené banány sú výborným zdrojom škrobu. Majú však nízke hladiny živín, predovšetkým vitamínu A a železa,“ vysvetlil profesor James Dale, ktorý sa podieľal na testoch v austrálskom štáte Queensland.

Špeciálne banány sú kombináciou génu z banánov, ktoré rastú v exotickej krajine Papua-Nová Guinea, a banána Cavendish, ktorý sa konzumuje bežne. Výsledkom sú banány s vysokým podielom provitamínu A, ktoré sú o čosi tmavšie ako klasické banány.

Podľa odhadov zomrie ročne na nedostatok provitamínu A 650- až 700-tisíc detí a ďalšie tisícky oslepnú, informoval portál Sciende Daily. Nový objav by mohol tento negatívny trend zvrátiť, pričom sa očakáva, že takéto banány sa začnú pestovať v Ugande do roku 2021.

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ ZAUJÍMAVÉ FAKTY NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…