Chystáte sa na dovolenku autom? Nezabudnite pred cestou urobiť túto vec, ušetrí vám to nervy aj peniaze
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Chystáte sa na dovolenku autom? Nezabudnite pred cestou urobiť túto vec, ušetrí vám to nervy aj peniaze

Odborníci sa s nami podelili o svoje skúsenosti, na čo by žiadny vodič nemal pred letnou dovolenkou zabudnúť. Majú pre vás aj tip, ako šetriť motor auta po dlhej trase.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 7. júla - Letné prázdniny, čas dovoleniek a vysokých teplôt už je tu a vaše auto by nemala minúť pravidelná údržba. Predtým, ako ju však zveríte do rúk odborníkov, mali by ste poznať, akým nástrahám je vaše auto v letných mesiacoch vystavené. Prečítajte si rady skúsených odborníkov.

Vysoké teploty ako najväčší nepriateľ

V lete pôsobí na auto celý rad vplyvov, ktoré nie je dobré podceňovať. Tým najzásadnejším je vysoká vonkajšia teplota. Tá najzákladnejšia vec, na ktorú by ste pred cestou nemali zabudnúť, je tá, že by ste mali mať chladiacu sústavu v perfektnej kondícii. „V prvom rade je potrebné skontrolovať hladinu chladiacej kvapaliny. My odporúčame kvapalinu meniť každé 2 – 3 roky alebo vždy pri výmene rozvodov, a to hlavne z dôvodu, aby bola zachovaná schopnosť kvapaliny zabraňovať korózii systému,“ radí Rudolf Staník, konateľ spoločnosti AZ Car a člen siete ProfiAuto na Slovensku. Korózia by vás totiž neskôr mohla donútiť načrieť hlbšie do vrecka. Staník tiež dopĺňa: „Zamerajte sa taktiež na funkčnosť snímača teploty chladiacej kvapaliny, ktorý by mal vždy zapnúť doplnkový vetrák motora. To je kľúčové hlavne v kolónach a počas jazdy v meste. Ďalšou podstatnou súčasťou pre správnu funkciu chladiacej sústavy je termostat, ktorý by mal byť po zime skontrolovaný.“

Po dlhej trase potrebuje regeneráciu

S vysokými teplotami sú často spojené aj problémy s akumulátorom. „​Snažte sa svoje vozidlo čo najčastejšie nechávať v tieni. To platí rovnako na zahraničných dovolenkách, kde často vídame autá zaparkované v najväčšej horúčave. Pri dlhších trasách môžete auto šetriť tak, že motor necháte poriadne vychladnúť. Akokoľvek výrobca uvádza, že turbodúchadlá sú dnes už kvalitne chladené, rozhodne tým nič nepokazíte,“ hovorí Marek Bochníček, zástupca českej spoločnosti J+M autodiely.

Nezabudnite skontrolovať klimatizáciu

Pri nedostatočnej starostlivosti môžete nielen zacítiť zápach, ale môžete si nechtiac privodiť aj zdravotné komplikácie. „​Odporúčame čistenie klimatizácie pred dovolenkou, predídete tak nádcham a ďalším chorobám. Pokiaľ trpíte na alergie, vymeňte aj kabínový filter za filter určený pre citlivých vodičov a rodiny s deťmi, ktorý zachytáva viac ako 90% alergénov, dodáva Rudolf Staník. Skontrolujte taktiež množstvo chladiacej kvapaliny v klimatizácii. Pokiaľ jej máte nedostatok, výrazne sa znižuje jej výkonnosť.

Pripoistením v zahraničí nič nepokazíte

Pokiaľ sa skutočne chystáte do zahraničia autom, vždy ho dôkladne skontrolujte. Porozmýšľajte aj o možnostiach vášho poistenia, prípadne si dohodnite dodatočné asistenčné pripoistenie. „Týmto krokom rozhodne nič nepokazíte. Pokiaľ sa vášmu vozidlu niečo stane, ide o výrazne lacnejšie riešenie. Často totiž ľudia pri poruchách v zahraničí zisťujú, že je lacnejšie auto nechať odtiahnuť späť na Slovensko, než platiť za jeho opravu v zahraničí. Niektoré poisťovne dokonca ponúkajú náhradné vozidlo za výhodných podmienok,“ tvrdí Bochníček. Podľa neho je potrebné mať na dovolenke so sebou základné servisné náradie. „Liter motorového oleja naviac alebo sprej na lepenie pneumatík sa môžu tiež hodiť,“ dodáva odborník.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…